panelarrow

apartner-zakopane.pl

najlepsze wspomnienia z podróży

Umowy cywilnoprawne – na co powinniśmy uważać podczas podpisywania?

Umowa zlecenie to jedna z umów cywilnoprawnych, mieniona też umową śmieciową, jest ona coraz to chętniej stosowaną formą współpracy z pracownikami.
Jej sygnowanie niesie ze sobą – z punktu spojrzenia pracobiorcy – wiele niedogodności a także niewiele korzyści.

Z punktu spojrzenia pracodawcy sytuacja będzie odwrotna. Z jakiej przyczyny? Ponieważ umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna dlatego nie podlega przepisom prawa pracy. Ten dotyczy osób zaangażowanych na bazie umowy o pracę. Chlebodawca zatem nie uiści za badania pracownicze osoby współdziałającej na podwalinie umowy zlecenia, nie wyśle jej także na instruktaże z zakresu BHP. Nie będzie musiał także prowadzić dla niego osobowej teczki ani również ewidencji czasu pracy. Chlebodawca zyskuje również na tym, iż zleceniobiorca nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego. Co więcej współpracę ze zleceniobiorcą można właściwie rozwiązać w każdym momencie, nie ambarasując się okresami wypowiedzenia. Wszystko to sprawia, że taka forma świadczenia pracy jest dla chlebodawców korzystna.
umowa zlecenie wzór

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Co zyskują na umowie cywilnoprawnej pracownicy? Dla pewnej grupy będzie to dobra okazja do dorobienia w przypadku, kiedy pracują już w jakimś miejscu na pełen etat. Umowa zlecenie gwarantuje im elastyczność w świadczeniu usług. Dla drugich to okazja do jakiegoś. Atutem dla zatrudnionego jest to, że pracodawca nie może nakazać wykonywania zlecenia w wyznaczonym miejscu oraz czasie, gdyż jest to zapis specyficzny dla umowy o pracę, zaś gdyby taką chlebodawca pragnął podpisać, zrobiłby to.

Formalnie zleceniodawca oczekuje tylko, iż zlecenie będzie przeprowadzane we wskazanym czasie, więc zleceniobiorca może powierzyć jego wykonanie komuś innemu, choć w praktyce zdarza się to nadzwyczaj rzadko. Niekiedy więc korzystniejsza dla zatrudnionego jest umowa zlecenie wzór jakiej bez problemu ściągniesz z netu.

Comments are closed.