panelarrow

apartner-zakopane.pl

najlepsze wspomnienia z podróży

Prowadząc własną firmę musisz zwrócić uwagę na prawa autorskie

Wiele osób stara się zrozumieć, w jaki sposób odróżnić wzór użytkowy od przemysłowego. Różnica jest trudna do opisania, ale spróbujemy pokrótce to wyjaśnić. Tak, więc wzór użytkowy a wzór przemysłowy to przedmiotami, które mogą zostać chronione prawem, jeżeli oczywiście są nowatorskie, tzn. nieskopiowane przez kogoś. Wzór użytkowy to coś materialnego, coś co można poczuć pod palcami, natomiast wzór przemysłowy to całościowe wrażenia dla oka, czyli design. Aby lepiej to zrozumieć, dajmy na to stół, będzie wzorem użytkowym, jeśli np. będzie posiadał sześć nóg i blat jest połączeniem szkła z drewnem (oczywiście wszystko stworzone w innowacyjny sposób), natomiast wzór przemysłowy to wygląd tego stołu, czyli to, że szkło będzie białe i zamglone, a drewno jasne i nogi będą z różnego rodzaju drewna w różnych odcieniach. Można zgłosić kilka odmian wzorów przemysłowych, tzn. stół będzie mógł mieć zamglone szkło w różnych kolorach. Taka jest najważniejsza różnica między wzorem użytkowym a przemysłowym.

Jaka jest konkurencja w reklamie

reklama na samochodzie

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedyś mówiło się, że bycie uczciwym jest w cenie. W obecnych czasach często „nieczyste” zachowania mogą dać więcej niż szczerość. Niestety niewiele osób jest dziś zdziwionych nieuczciwa konkurencja w reklamie. Chociaż życie już wiele razy pokazało, że w rzeczywistości prawda wypłynie zawsze na wierzch, to ludzie nadal się łudzą. Polecamy artykuł https://www.jwp.pl/uslugi/odnowienia-i-zmiany/edozwolonych zagrywek nawet, a może i szczególnie, w reklamie. Ludzie raczej nie lubią braku profesjonalizmu, a właśnie brak pewności w tym, co się robi objawia się nieuczciwym zachowaniem. Tak, więc zamiast robić kłopoty konkurencji nieuczciwą reklama, może warto byłoby poświęcić większą ilość czasu do polepszenia standardu własnych produktów? Każdemu wyszłoby to na dobre.
Autor

Co to są prawa autora, czyli twórcy

Niezmiernie często pomijaną sprawą w dzisiejszych czasach okazują się prawa autorskie. Osoby korzystające z Internetu robią, co im się zamarzy. Nie mają żadnych zahamowani, bo zapewne nie do końca zdają sobie nawet sprawę, że bardzo często łamią prawa autorskie. Co to są prawa autorskie? Otóż są to wszystkie prawa, jakie posiada osoba będąca autorem konkretnego wytworu: może to być tekst, fotografia, wygląd jakiegoś produktu, czyli wszystko to, o czym może decydować tylko i wyłącznie autor. Dlatego jeśli cytujemy czyjeś słowa pamiętajmy, że istnieje coś takiego jak cudzysłów. Powinniśmy też podawać źródła nie naszych zdjęć.
Czytaj też

https://www.jwp.pl/uslugi/zwalczanie-nieuczciwej-konkurencji/

Comments are closed.