panelarrow

apartner-zakopane.pl

najlepsze wspomnienia z podróży

Na co musimy zwrócić szczególną uwagę w momencie gry na giełdzie. Notowania giełdowe – aktualności z Polski oraz ze świata.

Na giełdzie znajdziemy mnóstwo spółek. Niektóre przebywają tam od wielu lat i przez te lata wypracowały sobie pewną markę, tym sposobem zyskały miano tak zwanych „dojnych krów”. Inne z kolei zjawiły się na giełdzie i od samego początku muszą walczyć o swoją pozycję notując tak gorsze, jak i lepsze wyniki. Rzeczone „dojne krowy” są tym, o czym marzy każdy gracz.

W kontekście polskich spółek trudno jest mówić rzeczywiście „dojnej krowie”, jednak można znaleźć kilka spółek, które rok rocznie zapewnią nam solidny zastrzyk gotówki. Tego typu spółek powinniśmy poszukiwać wśród giełdowych gigantów oraz w indeksach WIG20 i WIGDIV.

gotówka

Autor: Stéfan
Źródło: flickr.com

Najnowsze tendencje giełdy.

Jak informuje Bloomberg Commodity Index notowania surowców spadły do najniższego poziomu od 2002 roku. Notowania giełdowe wszelkich surowców mocno lecą w dół, wśród tych, które zostały na plusie będzie jedynie nikiel (+ 2,2%) i ledwo ponad granica – kakao (+ 0,1%). Wśród surowców, jakie straciły najwięcej znajdują się, m.in. cukier, pszenica, złoto (może zainteresuje cię skup złota Warszawa Targówek) i kukurydza. Patrząc na rynki surowcowe można odnieść wrażenie, że świat znajduje się na granicy recesji, czy też nawet już ją przekroczył.

Aczkolwiek w związku z rosnącym wzrostem gospodarczym większość danych makroekologicznych nie daje możliwości, żeby dostrzec znaki załamania gospodarczego. Interesujące jest, że spadek cen nastąpił w czasie z rekordowo wysokimi notowaniom akcje idea bank – całkiem przydatna strona. Ostatni raz tak dużą różnicę pomiędzy cenami surowców a S&P500 mogliśmy obserwować w latach 1998-99. Był to czas bańki internetowej, ludzkość obawiała się przeniesienia całej gospodarki do Internetu, spowodowało to m.in. sprzedaż złota przez banki za niecałe 300 USD za uncję.

Jak wyglądają trendy na polskiej giełdzie?

stacja benzynowa

Autor: Tobias Scheck
Źródło: http://www.flickr.com

W kraju także nie jest nudno. Akcje Orlenu osiągają najwyższe wyniki w historii. Jeszcze rok temu, w sierpniu 2014 roku, można było kupić je za 36,16 zł, obecnie stawki wzrosły do kwoty 76,75 zł. Za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest relatywnie niska cena ropy, dzięki temu Orlen generuje wyższą marżę. Jak można zauważyć warto obserwować firmy czerpiące swoje przychody z surowców, ponieważ wiele spółek zacznie tracić, a inne wygenerują rekordowe zyski.

Comments are closed.