panelarrow

apartner-zakopane.pl

najlepsze wspomnienia z podróży

Ładne drzwi – kluczowy element wyposażenia wnętrz

Chyba każdy projektant przyzna, że drzwi to bardzo istotny element wyposażenia wnętrza. Ich wygląd odpowiada za właściwie cały nastrój w mieszkaniu, bowiem narzuca styl, jaki wybieramy do swojego otoczenia oraz dobierane dodatki. Powinniśmy je wybierać razem z podłogami i meblami, by dobrze współgrały.

drzwi do domu

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com

Jest kilka głównych punktów, którymi warto się kierować, żeby idealnie dopasować drzwi do całego wnętrza. Typ drzwi powinien być dopasowany do wystroju wnętrza, a ich drewno – o czym była mowa we wstępie – musi być dopasowany do koloru mebli i podłóg. Wielu projektantów wnętrz poleci takie dopasowanie drzwi Wrocław nas nie zawiedzie – wybór jest tu bardzo duży! (Więcej informacji tutaj). W dużych wnętrzach albo mieszkaniach rozległych, widnych, lepiej sprawdzają się drzwi jednolite, natomiast w węższych – przeszklone. Ich plusem jest to, że wprowadzą więcej światła do mieszkania i bardzo dobrze rozświetlą nawet najciemniejsze miejsca w mieszkaniu.

Do mieszkań o mniejszym metrażu dobierajmy drzwi z większymi przeszkleniami, uzyskamy wówczas pożądany efekt wpadającego światła i lekkości. Drzwi z mniejszymi przeszkleniami (do łazienki) albo drzwi bez nich (do sypialni), pozwolą nam uzyskać komfort i sprawią, że pomieszczenia będą naszym azylem. Kolor drzwi jest bardzo istotny, ponieważ źle dopasowany może zgasić nawet najstaranniej wypracowany efekt. Generalnie obowiązuje zasada, że do małych wnętrz lepiej wprowadzić kolory jaśniejsze (biały i naturalne odcienie drewna), natomiast w przestronniejszych – ciemne, natomiast oczywiście jeżeli uznamy, że lepiej będziemy się czuć w ciemniejszym wnętrzu, pomimo małego mieszkania zdecydujmy się na drzwi ciemniejsze.

korytarz w domu

Autor: Blake Handley
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli nie chcemy decydować się na typ drzwi fornirowanych albo z litego drewna (uwaga na ceny – mogą być naprawdę wysokie!), to możemy wybrać takie, które są malowane farbami kryjącymi. Istotny jest typ wykończenia drzwi, czyli grubość futryny i rodzaj szkła. Te detale, jak okucia albo klamki, również mają znaczenie, więc nie przesuwajmy ich na dalszy plan. Pomyślmy o sprzętach, które planujemy w mieszkaniu i wtedy zdecydujmy się przykładowo na chrom, mosiądz czy stare złoto. Elementy te muszą stanowić spójną i harmonijną całość. Na etapie projektowania wszystkie dodatki możemy pooglądać w internecie na stronie producentów albo sieci sklepów, wklepując w wyszukiwarce „drzwi Wrocław”, ale dużo łatwiej będzie nam stworzyć wizję całokształtu, gdy zobaczymy je na własne oczy.

Wszystkie drzwi wewnętrzne w mieszkaniu powinny być jednolite, tak by powstała harmonijna kompozycja. Łączenie różnych typów wprowadzi dysharmonię do wnętrza. Miejmy to na uwadze wybierając drzwi.

Comments are closed.