panelarrow

apartner-zakopane.pl

najlepsze wspomnienia z podróży

Jakie dokumenty wymagają przechowywania, prowadząc działalność gospodarczą?

Działalność gospodarcza to znakomity pomysł dla ludzi, którzy nie lubią mieć nad sobą prezesa i mają fenomenalny pomysł na biznes. Nie warto bowiem zakładać następnego sklepu z ubraniami w malutkim miasteczku, w którym nie ma nazbyt wielu klientów. Jeśli jednak odnaleźliśmy niszę, w jakiej moglibyśmy się realizować i jest na nią rzeczywiste zapotrzebowanie, nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć swoją firmę.

szafka na dokumenty

Autor: Timm Suess
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba dodatkowo pamiętać, iż z jej prowadzeniem wiąże się wiele obowiązków, a jeden z nich to obowiązek archiwizowania dokumentacji, jaka pokazuje na nasze działania. Druk założenie firmy (sprawdź informacje tu) jest pierwszym z druków, który musimy mieć w archiwum. Nigdzie nie jest nadmienione, przez jaki czas musimy zachować dokumenty zgłoszeniowe, więc na wszelki wypadek powinniśmy je mieć aż do czasu rozwiązania naszej działalności. Poza dokumentami zatwierdzającymi rejestrację konieczne są wszelkie dokumenty rozliczeniowe oraz płatnicze, jakie przesyłamy do ZUS-u.

Dokumenty powyżej zaprezentowane są to dokumenty konieczne w razie kontroli ZUS-u. Drugim typem dokumentów są dokumenty podatkowe, czyli faktury VAT, księgi podatkowe czy kopie rachunków, które zostały przez nas wystawione oraz mogą być weryfikowane przez Urząd Skarbowy. Trzecim typem dokumentów są dokumenty pracownicze, do których zalicza się m.in. dokumenty odnoszące się do czasu zatrudnienia bądź wynagrodzenia otrzymywanego przez danego pracownika. Są to dokumenty, jakie będą niezbędne ludziom pracującym w ZUS-ie do obliczenia renty albo emerytury przysługującej osobie zamierzającej zakończyć pracę na sprawowanym do tego czasu stanowisku.

Dokumenty, w zależności od ich typu, trzeba przechowywać od 5 do nawet 50 lat. Nie zapominaj o tym, jeżeli nie chcesz mieć komplikacji z urzędami, które mogą przerodzić się w naprawdę ogromne problemy w przypadku jakiejś kontroli. Niektóre z dokumentów archiwizuje się w formie elektronicznej. Dla pracowników z pewnością bardziej znaczący jest wymiar urlopu wypoczynkowego ,https://poradnikpracownika.pl/-wymiar-urlopu-wypoczynkowego-2015 całą dokumentację albo zatrudnić kogoś, kto dopilnuje kwestii odnoszących się do dokumentów oraz nie zgubi papierów wskazujących na rozliczenie delegacji zagranicznej .

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-rozliczenie-kosztow-krajowej-podrozy-sluzbowej-wzor-z-omowieniem

Comments are closed.