panelarrow

apartner-zakopane.pl

najlepsze wspomnienia z podróży

Jak należy murować ścianę? Jakie są reguły? O jakich rzeczach na pewno trzeba nie zapomnieć?

Do zbudowania ścian zewnętrznych stosować można różnego typu surowce, dajmy na to gazobeton, ceramika albo silikat. Jakie istnieją podstawowe zasady murowania, które trzeba poznać. W jaki sposób wygląda murowanie ścian krok po kroku?Zaczynając od pierwszej warstwy – ściany trzeba stawiać na zaizolowanych fundamentach. Niezależnie od tego, którą technikę murowania wykorzystamy, pierwsza warstwa muru powinna być położona zaprawie standardowej o grubości dwóch-trzech centymetrów. Jej najważniejsze zadanie to zmniejszenie ewentualnych nierówności w poziomie fundamentu, dzięki czemu można mieć idealny poziom.

murowanie

Autor: Martin Pettitt
Źródło: http://www.flickr.com

W tym momencie trzeba się także postarać o wyznaczenie naniesionych na projekcie kątów narożników. Takie murowanie zgodnie z założonym planem da później mocną konstrukcją – czytaj więcej.

Jeżeli musisz bezzwłocznie znaleźć pokrewne teksty odnoszące się do analizowanego problemu, zobacz dodatkowe info na podobnej witrynie.

Żeby zachować taki sam poziom na wszystkich ścianach, można użyć sznurek murarski, który jest rozpięty na gwoździach osadzonych w murze. Przed kolejnym etapem murowania powinniśmy poczekać, aż zaprawa ogniotrwała się zwiąże, żeby nie zniekształciła się z powodu ciężaru następnych części muru. Następne warstwy bloczków trzeba poustawiać już na mocno utwardzonej zaprawie. Ważne będzie wyznaczenie narożników. Stawianie ściany zaczyna się od wyprowadzenia narożników zewnętrznych, następnie trzeba już tylko zaznaczyć otwory. Powinniśmy starać się uniknąć docinania bloczków czy pustaków w tych miejscach. Ważna czynność – wiązanie muru. To ważne, ponieważ ściany utrzymują obciążenia z dachu jak i stropów. Powinny być ustawiane pionowo, zaś jej części wypoziomowane wszędzie, aby siły działające od góry były rozprowadzane równomiernie. By mur nie rozpadł się, bloczki i pustaki muszą być ze sobą związane, co znaczy, że są ustawione w następnych warstwach z przesunięciem pionowej krawędzi o co najmniej 0,4 wysokości elementu.

pustak

Źródło: pixabay.com

Szczególnie dokładnie muszą być związane narożniki. Również zbrojenie jest konieczne, ponieważ ściany powinny być związane zbrojonymi wieńcami, jakie są zrobione na wysokości każdego stropu, jak również w ściance kolankowej, na której będzie opierał się dach. Wszystkie dobre materiały do murowania musimy kupić w specjalistycznych budowlanych sklepach, odnaleźć w takich miejscach możemy różnego rodzaju elementy służące do budowy – cena pustaków ceramicznych.

Comments are closed.